Vytisknout tuto stránku

Aktuality

1.10.2012

Tisková zpráva pracovní skupiny „Občané s duševním onemocněním a psychosociálními obtížemi“ Komunitního plánování sociálních služeb Ostrava


V každém pádu je zároveň zárodek letu. Otakar Matušek

Kategorie: Obecné
Zaslal: admin

Týdny pro duševní zdraví (dále TDZ) jsou celorepublikovou kampaní, která začíná dnem 10. září a vrcholí dnem 10. října, jenž je Světovým dnem duševního zdraví, vyhlášeným World Federation for Mental Health. Akce u příležitosti této kampaně se konají v mnoha městech České republiky: Ostravě, Praze, Brně, Strakonicích, Písku, Ústí nad Labem, Plzni, Pardubicích, Ústí nad Orlicí, Chrudimi, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Jičíně, Rychnově nad Kněžnou, Rožnově pod Radhoštěm, Táboře, Havlíčkově Brodě, Jihlavě, Mladé Boleslavi, Olomouci, Šumperku, Přerově, Mýtě u Rokycan, Mělníku, Prostějově…
Současná kampaň TDZ je již XXII. kampaní v ČR, kdy hlavní snahou tvůrců kampaně je upozornit veřejnost na fakt, že člověk se zkušeností s duševním onemocněním nesmí být stigmatizován.
Stigmatizace duševně nemocných znamená odsouzení „nevinných“ k izolaci a sociálnímu vyloučení. Je smutnou pravdou, že i na prahu třetího tisíciletí většinová společnost vnímá lidi s duševním onemocněním jako osoby méněcenné, duševně zaostalé a nebezpečné. Mediální obraz "nebezpečného šílence uprchlého z léčebny" je dostatečně znám. Díky stigmatizaci pomoc nevyhledávají zvláště u nás ani lidé s lehkými a středně těžkými depresivními fázemi a neurotickými poruchami. Deprese není léčena ve vysokém procentu. Odhaduje se, že v časovém rozmezí jednoho roku trpí alespoň jednou z duševních poruch 27% dospělých Evropanů. Duševní nemoci ovlivňují jednoho ze 4 občanů a při nedostatečně kvalitním systému péče mohou vést k sebevraždám. K letošní celorepublikové  kampani TDZ se již čtvrtým rokem připojují také organizace, které pomáhají lidem s duševním onemocněním a jsou součástí Komunitního plánu sociálních služeb a souvisejících aktivit ve městě Ostrava. Naše pracovní skupina připravila informační kampaň, kdy budeme mít v dopravních prostředcích po celou dobu kampaně umístěny informační letáky upozorňující veřejnost na ostravské TDZ a také na naši společnou akci s názvem Prolomení ticha, na kterou zveme širokou veřejnost. Prolomení ticha uskutečníme tak jako v předešlých ročnících dne 5. října 2012 v DK AKORD v Ostravě - Zábřehu. V rámci této akce proběhnou v dopoledních hodinách od 9,30 hodin přednášky, promítání filmu „Příběh nemocné duše“ a odpoledne od 14 do 18 hodin tvůrčí workshopy, vystoupení žáků Lidové konzervatoře a Múzické školy Ostrava, o.p., flétnového souboru a divadla NETŘESK MENS SANA o.s., a na závěr v 18 hodin koncert kapely Zrní z Kladna. Více informací o těchto akcích naleznete na webových stránkách www.kpostrava.cz. Kampaň Týdny pro duševní zdraví v Ostravě se koná za finanční podpory statutárního města Ostrava, generálního sponzora.

Přejeme mnoho duševního zdraví. Poskytovatelé sociálních služeb lidem s duševním onemocněním a psychosociálními obtížemi.

V Ostravě dne 7. září 2012


Když bolí duše

Nic není důležité

A vše se mění v nic

Hodiny se zastavily

A čas

Ten neúprosný vládce

Po kapkách

Odkapává bolest

Která mění se v oceán utrpení

Když bolí duše

Bolí i světlo …..