Vytisknout tuto stránku

Aktuality

26.8.2011

Odhalení památníku obětem vlakového neštěstí ve Studénce


Studénka, 6.8.2011, 13 hod.

Zástupci Krizového centra Ostrava se účastnili odhalení památníku obětem vlakového neštěstí ze dne 8.8.2008 ve Studénce na Novojičínsku. Před třemi lety při něm zahynulo osm lidí a dalších 95 cestujících bylo zraněno.
Kategorie: Obecné
Zaslal: admin

Psychosociální intervenční tým ČR zastupovala Bohumila Baštecká.

zástupci KCO a PITu ČR pokládají květiny
Foto: Jaroslav Kytlica

Na vzpomínkové setkání přijely odhadem dvě stovky lidí. Příbuzní obětí, lidé, kteří tehdy byli zraněni, i další  cestující z vlaku, jejich známí, a nechyběli ani hasiči. Po odhalení památníku přítomní uctili oběti minutou ticha, následně pokládali květiny a zapalovali svíce.

To neštěstí bylo tak strašně veliké a pomoc lidí při něm tak obrovská, že jsme si vysnili velký pomník. Přála bych si, aby byl také mementem například pro lidi, kteří pojedou kolem vlakem, aby si uvědomili, že se tady stalo velké neštěstí, řekla Naděžda Tomčíková, předsedkyně občanského sdružení Comenius 2008 Studénka, které památník vybudovalo.

Akademický sochař Miroslav Rybička z Jistebníku památník vytvořil bez nároku na odměnu. Na pomníku o šířce 4 a výšce 2 metry, který je z betonu, jsou křestní jména osmi obětí vyvedena z kovových písmen, a růžice ze směsi kovu, pryskyřice a několika přísad. Motiv symbolizuje střet dvou hmot, železa a betonu, tedy vlaku s mostem.


Památník obětem
Foto: David Tichý